W okolicach wielkopolskich Pniew w niedzielę doszło do wycieku z rurociągu "Przyjaźń". Według straży pożarnej, w związku z awarią nie ma zagrożenia pożarem czy wybuchem. Z powodu wycieku na drodze krajowej numer 92 wprowadzono jednak ruch wahadłowy.
Rzecznik prasowy wielkopolskiej PSP mł. asp. Martin Halasz przekazał przed południem, że w niedzielę rano, na obrzeżach Pniew, w okolicach stacji paliw i hotelu wyczuwalny był zapach gazu.
- W trakcie rozpoznania ustalono, że w okolicy na polu pojawiło się rozlewisko substancji przypominającej ropę. W okolicy może przebiegać rurociąg Przyjaźń. Nawiązano kontakt z PERN, spółka prewencyjnie wyłączyła jedną z podstacji tłoczenia - podał.
Strażak dodał, że przybyły na miejsce przedstawiciel PERN potwierdził, iż doszło do wycieku z należącego do firmy rurociągu.
- Od strony wschodniej rurociąg jest już zamknięty, od strony zachodniej nie zadziałał system zdalny, trwa zamykanie ręczne. Na miejsce dojechała grupa chemiczna, grupa operacyjna komendanta wojewódzkiego PSP jest w drodze - zaznaczył Halasz.
"Nie ma zagrożenia"
Strażak podkreślił, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców, a wyciek nie grozi wybuchem czy pożarem. PSP będzie zabezpieczać naprawę rurociągu.
Wcześniej dyżurny Punktu Informacji Drogowej poznańskiego oddziału GDDKiA przekazał, że w związku z awarią rurociągu, na 129. kilometrze drogi krajowej nr 92 wprowadzono ruch wahadłowy.
Strategiczny podmiot
Odcinek zachodni magistrali "Przyjaźń" to jeden z rurociągów, którym na terenie Polski zarządza PERN. Łączy on bazę surowcową spółki w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem (Mazowieckie) z parkiem zbiornikowym MVL zlokalizowanym w Schwedt w Niemczech. "Tą częścią magistrali płynie surowiec dla dwóch niemieckich rafinerii: PCK Raffinerie GmbH Schwedt oraz Total Raffinerie Mitteldeutschland GmbH w Spergau" - wynika z danych PERN. Jak podaje spółka, biegnący przez Polskę odcinek zachodni rurociągu "Przyjaźń" osiąga wydajność 27 milionów ton ropy naftowej rocznie. P
ERN to państwowy podmiot strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zarządzający między innymi rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech. Na terenie kraju spółka ma też cztery bazy magazynowe surowca i 19 baz paliw.
Źródło: PAP/tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: FotoDax / Shutterstock.com